Badacsonytördemic - Már olvashattók arról, hogy a közelmúltban egy igazán szép és egyben különleges kompozíciót avattak a településen. Igaz Anikó szobrászművészt és Életfa című alkotását Sós Katalin, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus tanácsosa a mutatta be a faluházban.
- Ez az alkotás Anikó diplomamunkája volt egyben. Az Életfa megalkotása kapcsán azt is tudni kell, Anikóra nagy hatást tettek a természetben látható fák, illetve az a tudat, hogy ez a téma gyakorlatilag minden nép kultúrájában fellelhető. Nálunk népdalokban, mondákban, mesékben, szokáshagyományokban szerepel az életfa fogalma, de párhuzamban áll más kultúrák motívumaival. Az egyik tatár monda szerint például a Világfa a Föld közepéből nő ki, s ez az istenek székhelye, ez a boldogság őshazája - hangsúlyozta Sós Katalin.
A tördemici faluházban látható Életfán a szemmagasságban lévő gyökerek szimbolizálják a föld kérgét. és járó felületet alkotnak. Érdekes a domormű alakja, amely erős bordarendszert alkot, erre került az egyenletes vastagságú agyagréteg. A mű meghatározó alakja, alul, a sárkány. A sárkány szimbolikus jelentése a középkori mondavilág alapján lehet jó és rossz, de tény, hogy az emberek sok esetben párhuzamba állítják a lényt az elemi csapásokkal, viharral, villámlással, tomboló fergeteggel. A sárkány a magyar népmesék gyakori szereplője, lehet például kincsek őrzője, de gyakrabban a pusztításhoz kapcsolódik. A domborművön látható sárkány ez utóbbi képet festi elénk, mintha az erős gyökerek tartanák ott, ahol van, a Föld felszíne alatt. A gyökerek szilárdságot sugároznak és elválasztják a sárkányt a felszíntől, az itt látható kis településtől. A feszültséget azonban fokozza a sárkány javára mutatkozó méretbeli különbség. Az alkotás középső részén egy férfi és egy nő képmása látható, ami a család fontosságát emeli ki. De láthatók kis házak, vagy a templom, ami az emberi kéz alkotta civilizációra utal. A fa koronáján állatokat rejtett el a művész, amelyek mintegy gyümölcsként helyezkednek el. Többségük madár, ami a keleti kultúrákban az emberi lelket szimbolizálja, így tulajdonképpen a lelkek helyezkednek el a fa felső részein. Nálunk a lelket a fehér galamb testesíti meg.
Az Életfa immár véglegesen Badacsonytördemicre költözött, a faluházban bármikor megtekinthető. Külön érdekessége a mitológiai magyarázatokon, megoldásokon túl, hogy nagyon hosszú ideig lehet közelről szemlélni úgy, hogy az ember mindig talál rajta valami újat, valami különlegeset, amit előtte még nem vett észre.
Sárkány, madarak, ember
2008.11.07. 10:37 | szj. | Szólj hozzá!
Címkék: életfa badacsonytördemic
A bejegyzés trackback címe:
https://szijarto.blog.hu/api/trackback/id/tr33755384
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.

Utolsó kommentek