Utolsó kommentek

  • Katalin Halápiné Kálmán: világos , (2015.01.23. 23:19) A képem, ami túlélt engem
  • Móricz VK Gábor: Pereld be őket szerzői jogvédelem megsértése címén (2015.01.22. 23:19) A képem, ami túlélt engem
  • Imposztorék: Kedves Frony, én is szakmabeli vagyok és ugyanez... (2014.09.17. 20:00) Leépítve...
  • Frony: Kedves János! Én nem vagyok "szakmabeli" - de a ... (2014.09.16. 21:44) Leépítve...
  • - duplagondol: Túl sok kérdés talán nem is merül fel olvasás ut... (2014.09.14. 10:21) Leépítve...
  • Utolsó 20

Témák

Naptár

április 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Képgalériáim

Tag feed

    Nincs megjeleníthető elem.

A türelem, a kitartás és a hozzáértés diadala

2009.03.06. 22:16 | szj. | Szólj hozzá!

Címkék: béla világbajnok díszmadár pócsi

Tapolca - Húsz ország 3215 díszmadártenyésztője 27 694 madarat mutatott be az olaszországi Piacenza városában megrendezett idei díszmadár  világbajnokságon. A jelentős esemény magyar vonatkozása hasonló az egy évvel korábbi, belgiumi megmérettetéshez. Ugyanis a tapolcai Pócsi Béla ezúttal is érmekkel a nyakában, magyar zászlóval a kezében fejezte be a versenyt, szép és különleges turákó madarainak köszönhetően. A két egymás utáni évben elért eredménye kapcsán felfigyelt rá a nemzetközi szakma és aki eddig nem ismerte volna, most megjegyezte a nevét. Nagy cégek keresték fel, ismert európai eleséggyártók és tenyésztők gratuláltak neki, és már most meghívást kapott a jövő évi portugáliai világversenyre. De Pócsi Bélát nem igazán a versenyzésre teremtette az Isten. Bár  nagyon örül a szép eredménynek , mégis, sokkal jobban érzi magát otthon, Tapolcán, a madarai között.

A napokban, a több mint kétszáz madár etetése, napi rendes ellátása után találkoztam Bélával, otthonában. Az idei érmek - két arany, két ezüst és egy bronz -, valamint az oklevelek már az asztalon voltak, szépen elrendezve, sorban. Már nyoma sincs a kiutazás előtti stressznek, mérhetetlen izgalomnak. Jó itthon, sugárzik róla. Vidáman, felszabadultan hozza be a nappaliba az egyik kis világbajnokot, a szelíd, bájos külsejű Livingstone's turákót. A madár egy darabig bátran tűri a fényképezkedést, aztán elrepül a helyiség egyik magasabb pontjára. Érdekes, hogy a turákóknak annyira finom, légies a felépítésük és könnyű a csontjuk, tollazatuk, hogy képesek szinte teljesen hangtalanul repülni. Szóval nem olyan, mint amikor otthon a papagáj helikopterszerűen megindul a függöny felé. Aztán  mégis sikerül lecsalogatni egy kis cseresznyével a  szökevényt, a plafonig érő növényről.Aztán érkezik a következő madárka, a nehezen tenyészthető viola turákó. Igaz még csak hét hónapos, de egy év és jó eséllyel mutatkozhatna be a Portugáliában rendezendő világbjnokságon. Végül egy jópofa, de hatalmas méretű arát kínálgathatok az előre odkészített étcsokival. Közben Guszti, a négyméteres óriáskígyó is kinéz a zuhanyzóból, de most nem éhes, nemrég evett.

Az egyértelmű, hogy Pócsi Béla semmit nem bíz a véletlenre. Ez a szó hiányzik a fogalomtárából. A madaraknak nem lehet azt mondani, hogy  majd holnap... Az etetés, tisztántartás, egyéb ellátás pontos, precíz munkát kíván, minden nap. Ez az első, ami nélkül talán még gondolni sem szabad erre a mesterségre. Ugyanakkor pontosan ez az, amit a nemzetközi szakma immár másodszor is elismert. Pedig az idei világbajnokság igencsak baljósan indult. Talán sokan emlékeznek arra a fagyos januári napra, amikor jégpályává változott minden út haztánkban és a környező országokban is. Ők éppen akkor indultak Olaszországba, a világbajnokságra. Az autó távolabbról jött, hiszen többen is utaztak a hazai tenyésztők közül - a vb-n nyolc magyar, összesen ötven madárral vett részt -, és a tapolcai tizennégy turákó bepakolása után alig tettek meg pár kilómétert, amikor egy kanyarban az árokba csúsztak. A kocsiból való kikászálódás után Béla először felfogta, hogy élnek, aztán amikor már ebben biztos volt, kezdett aggódni a drága szállítmányért, a madarakért.  A tűzoltók vontatták ki őket, de szerencséjükre ők sem és a kisbusz sem sérült meg annyira, hogy visszaforduljanak. Szóval ha nehezen is, nem kis félelmek között, de elérték úticéljukat, Piacenzát. Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy közben itthon, Béla felesége Zsuzsi, elcsúszott a lépcsőn és eltörte a kezét, így a családot is be kellett vonni a madarak etetésébe és a tapolcai díszállatszaküzlet működtetésébe.

- A verseny helyszíne ugyanakkor fantasztikus volt, kárpótolt az úton szerzett rossz élményekért - mondja Béla. Hatalmas csarnokban helyezték el a huszonhétezer madarat, fajtánként azonos kalitkákban, egységesen, Lenyűgöző látvány volt, bár nekem itt is akadt egy kis problémám. Ugyanis a turákóim alá elfelejtettek alomanyagot, és fűrdővizet tenni. Sok mutogatás, magyarázás után,  a hazai lesencei bor, és  körtepálinka segítségével sikerült meggyőznöm a hozzánk madárátvevőként beosztott olasz fiatalembert, hogy a fal mellé támasztott  több zsák fenyőforgácsot mindenképpen el kell helyezni a madaraim alatt. Mivel ömlött rólam a víz az idegességtől, valószínűleg Sergio először azt hitte, nincs nálam rendben valami, de segített és végül barátok lettünk - mesélte Béla nevetve az első nap élményeit.

A tapolcai tenyésztő egyébként a turákókkal a számára előírt "lágyevő" szekcióban indult. Kategóriájában 1112 madarat neveztek be, egyebek között tukánok, arasszárik, trogonok, bajszikák, drongók, egérmadarak riválisaként szállt be a versenybe. A nemzetközi szaktekintélyekből álló bíráló bizottság hatalmas nagyítókkal, rengeteg szempont figyelembevételével, igencsak alapos vizsgálatnak, értékelésnek vetette alá a madarakat. A közönséget ezért csak az utolsó három napban engedték  be nézelődni, de akkor a tömegtől szinte lépni nem lehetett. Mivel a szervezők kissé alábecsülték a lebonyolításhoz szükséges létszámot, így Bélát és társait ,  valamint a többi nemzet ottlévő díszmadártenyésztőit is felkérték bizonyos munkákra. Ez abból állt, hogy négyen nap, mint nap ellátták a rájuk bízott több mint ezer madár etetését, és ezen kívül  előre meghatározott rend szerint szállították a madarakat  kalitkástól a bírálók neonnal megvilágított asztalához. Cserébe színvonalas szállodai szolgáltatást, teljes ellátást kaptak. Igaz, itt is volt egy kis ijedelem, amikor meglátták társával a nem éppen szerény négycsillagos szobaárakat, de aztán a portán megnyugtatták őket, a számla nagy részét a  Díszmadár világszövetség rendezi majd. Egyébként Béla többször is a köszönet hangján szólt azokról az ismerősökről, barátokról, cégekről ( Z+D, Károlyfi Judit, Gyuri bácsi )  akik a kiutazást adományaikkal támogatták.

A szakma előtt nemzetközi szinten is elismert tapolcai díszmadártenyésztő  éppen egy évvel ezelőtt robbant be világbajnoki érmeivel a köztudatba, bár mint tenyésztőt sokan tisztelték addig is. De tavaly a két arany-, két ezüst- és egy bronz érem megszerzése igazi hírnevet szerzett számára. Idén ugyanezt megismételte. Ritka bravúr, azonban Béla ezzel kapcsolatban megjegyezte: - A díszmadártenyésztésben nem igazán jellemző a gyors eredmények elérése. Sok éves munka után kezdett beérni a gyümölcse annak az elképzelésemnek, hogy hazánkban egy olyan kevésbé ismert faj mint az afrikai turákó, ezen a klímán is eredményesen   szaporodjon. Nekem önmagában már ez a boldogság, de hogy hazám képviseletében, magyar zászlóval a kezemben, nekem, illetve nekem köszönhetően játsszák a magyat himnuszt, immár másodszor... hát az valami felemelő érzés. Szavakkal nem lehet leírni.

A bejegyzés trackback címe:

https://szijarto.blog.hu/api/trackback/id/tr91986320

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása