Tapolca - A munkanélküliség arányának csökkentésére, a leszakadó, elszegényedő réteg felemelésére a piaci igényeknek is megfelelő képzés, illetve az egészen kisgyerekek esetében a megfelelő minta bemutatása, megszerettetése jelenthet megoldást.
Egyebek között erről beszélt Kiss Péter kancelláriaminiszter, az Mszp tapolcai szervezetének vendégeként szombaton. Mint mondta, túl sok, mintegy kétmillió, a szakképzetlenek száma hazánkban, így ők nehezen, vagy egyáltalán nem találnak maguknak munkát, normális megélhetési lehetőséget. A másik oldalon pedig túl kevesen vannak azok, akik dolgoznak és tulajdonképpen a „vállukon viszik” az országot. Azaz, ha azoknak akarnak segíteni akik tisztességgel dolgoznak, először azokat kell felemelni, akik kiestek, vagy be sem jutottak a foglalkoztatottak körébe. Kis Péter szerint kevés a mai piaci igényeknek megfelelő szaktudással rendelkező ember hazánkban. A már említett kétmillió szakképzettség nélküli ember számára olyan, uniós forrásokból támogatható képzési programot kíván indítani a kormány, amellyel megnövelik az elhelyezkedési esélyt számukra, így terhet vesznek le a ma dolgozók vállárról, ráadásul a feketegazdaságban lévők száma is csökken. A miniszter szólt a hazai romák helyzetéről is, akiket az alacsony iskolázottsági arány miatt nagy arányban sújt a munkanélküliség, s ennek következtében a kisgyerekek sem láthatnak jó mintát otthon. – Nem találkoznak játékokkal, nem szeretik meg az olvasást, így nekünk ebben is előre kell lépnünk. A korai fejlesztésre vonatkozó elképzeléseink alapján minden olyat megkapna a gyerek, már óvodában, amit otthon esetleg nem. Rendszeresen étkezne, megismerné a higiéniai szokásokat, gyerekközösségben lenne, gondtalanul játszhatna, így lényegesen jobb esélyekkel kezdhetné az iskolát – mondta Kiss Péter.
A képzés struktúrájával kapcsolatban az is elhangzott, hogy Nyugat-európában a jó szakembereket tisztességgel megfizetik, hazánkban viszont nemcsak a pénz kevés, hanem a szakember is. Azonban a kormány direkt módon nem kíván beavatkozni a szakmai képzésbe, ezt a piaci igényekre bízzák. A szakképzettség, a szakmai tudás megszerzése a beruházókhoz, a gazdaság igényeihez kell, hogy igazodjon. Azaz a munkaadók fogalmazzák meg kívánalmaikat, a szakmai képzést folytató iskolák felé. Az intézmények pedig ráállhatnak a valóban jó elhelyezkedési lehetőséget ígérő szakmák oktatására.
Utolsó kommentek