Az írás azokat a verziókat tárta az olvasók elé, szerkesztett, rövidített, lényegre törő formában, amelyek az előterjesztésben szerepeltek, a közölt számadatok pedig szintén az előterjesztésből származnak, és azokkal egyeznek. A mintegy négy perces monológ további részében aztán háromféle határozati javaslatról beszélt a polgármester, ugyanakkor a honlapon elérhető anyagban továbbra is csak kettő (A és B verzió, de az A-t már eleve nem tartotta szakmailag megalapozottnak az anyag készítője) szerepel, és a nyilvános ülésen sem derült ki, hogy tényleg van-e harmadik, vagy csak nyelvbotlás volt a három.
Majd kijelentette a polgármester azt is, hogy „ennek az előterjesztésnek a megbeszélése előtt történtek egyeztetések a képviselőkkel is, és történtek egyeztetések, megbeszélések az intézmények vezetőivel is.” Ezzel kapcsolatban a nyilvános ülésen az MDF-es Bozsoki Lajos képviselő jelezte, vele nem egyeztettek, pedig ő „véletlenül” még a megyei közgyűlés oktatási bizottságának is tagja.
Továbbá még kettő, szintén pontosan szó szerint idézett megnyilvánulás Ács Jánostól: „Tárgyalás előtt azért veszélyes ezeket a dolgokat így beledobni a mélyvízbe, mert most lehet, hogy a cikk írója, vagy az újság azt gondolja, hogy talált és süllyedt, de azt gondolom ezzel ezt a célt nem érte el…”. Továbbá: „Nem teheti meg egyetlen újság sem ennek ellenére, hogy tulajdonképpen idézőjelben, nem először tette meg egyébként ez a sajtóorgánum, hogy Tapolca városának bizonyos döntéseit megelőzően kellemetlen színben, illetve ilyen úgynevezett kitörésekben, vagy egy ilyen puffanásokban tüntette fel a várost.” Majd leszögezte, hogy ő ezt személy szerint nem tűri el, és helyreigazítást kér.
Ezzel kapcsolatban meg kell jegyeznem, hogy hazánkban ugyan régi múltra tekint vissza a cenzúra, az abszolutizmus, illetve a diktatórikus rendszerek jellemzője, azonban az információkat, az emberek véleményét és nézeteit is szabályozni hivatott intézmény 1989-ben megszűnt, még ha ezzel nincs is mindenki tisztában. Ma az Alkotmány 61. paragrafusának (1) bekezdése értelmében, a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a szabad véleménynyilvánításra, valamint arra, hogy a közérdekű adatokat megismerje, illetve terjessze. Közérdekű adatnak minősül "az állami vagy helyi önkormányzati feladatot, valamint jogszabályban meghatározott egyéb közfeladatot ellátó szerv vagy személy kezelésében lévő, valamint a tevékenységére vonatkozó, a személyes adat fogalma alá nem eső, bármilyen módon vagy formában rögzített információ vagy ismeret, függetlenül kezelésének módjától, önálló vagy gyűjteményes jellegétől". Ezen kívül bárki megismerheti az úgynevezett közérdekből nyilvános adatokat is, vagyis az olyan adatokat, amelynek nyilvánosságra hozatalát vagy hozzáférhetővé tételét törvény közérdekből elrendeli. A közérdekű adatok megismeréséhez fűződő alkotmányos jog érvényesítését a közfeladatot ellátó szerveknek kötelességük elősegíteni. Ennek egyik formája, hogy az állami, önkormányzati szervek a honlapjukon rendszeresen közzéteszik a legfontosabb információikat. Egyes közérdekű adatok közzétételére jogszabályok is kötelezik a közfeladatot ellátó szerveket. Hát igen, már nem 1977-et, még csak nem is 1987-et, hanem 2007-et írunk. Annak is a végén járunk. Jó lenne mindenkinek tudomásul venni.
Utolsó kommentek