A Káli-medence egyik természeti különlegessége, igazi kincse, a kőtenger, látványos sziklaformákkal, a kő mélyedéseiben megtelepedő növények, virágok ritka együttesével kápráztatja el a természetkedvelő közönséget.
A fellelhető leírások szerint a kövek az egykori Pannon-tenger homokturzásainak megkeményedett maradványai, amelyeket az idő érdekes, helyenként bizarr formákra alakított. Jelentős geológiai érték ez a hely, amely egy csodálatos szépségű medencében őrzi a földtörténet több fontos korszakát. Keletkezése a vulkanikus működés idejére tehető, amikor ezen a vidéken hévizes források törtek föl, és a forró víz az itt található fehér homokot kemény kőhalmazzá alakította. A szentbékkállai kőtenger kövek a az egykori Pannon-tenger homokturzásainak megkeményedett példányai, melyet a későbbi időszakok szele, főként a pliocén korban, látványos, helyenként bizarr formájúra alakított. Ezekből remek malomköveket készítettek egykor, ami azért kellő mértékben elfogyasztotta Kővágóörs, Kisörspuszta és Szentimrepuszta térségében a maradványokat. Kővágóörs is egy ilyen kőhátra épült, neve is erre utal. Több ház teljesen ráépült egy-egy ilyen sziklatömbre, helyenként még a kő is kilóg a fal alól. A Szentbékkállai kőtengert a Káli-medence északi részén, Mindszentkálla és Szentbékkálla között található. Megközelíthető a két település közötti útról.
Kincset érő kőtenger
2014.09.20. 19:36 | szj. | Szólj hozzá!
Címkék: kőtenger szentbékkálla szijártó jános újságíró
A bejegyzés trackback címe:
https://szijarto.blog.hu/api/trackback/id/tr646715219
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek