Tapolca - Az erőszakmentes iskola megteremtése érdekében találkoztak a város és a térség pedagóusai szombaton, az e témában rendezett konferencián.
A szervezők, házigazdák nevében külön köszöntötte a többszáz résztvevőt, Bajner Imre a Tapolcai Általános Iskola igazgatója, Marton József tapolcai alpolgármester, valamint Bartalos Zsuzsanna, a Közép-dunántúli Regionális Pedagógiai Intézet (KÖRPI) Veszprém megyei irodavezetői. Marton József bevezetőjében a pedagógust érő gyakori konfliktus-helyezeket, dilemmákat érintette, amelyet mindig, az adott pillanatban, gyorsan, a lehető legjobban kell megoldani. Ez nem könnyű feladat, így ezért fontos, hogy az érintettek beszéljenek a problémákról, és cseréljék ki tapasztalataikat. Baratalos Zsuzsanna ugyanakkor elismeréssel szólt a házigazdák szervező munkájáról és a térségi aktivitásról. A Tapolcai Általános Iskola és a KÖRPI szervezésében a Tamási Áron Művelődési Központban dr. Imre László tapolcai jegyző előadásával vette kezdetét a plenáris ülés. A jegyző a fizikai és verbális erőszak iskolákban való megjelenéséről és annak kezeléről beszélt, megemlítve néhány, általa is megtapasztalt konkrét példát is, az állam felelősségét is kiemelve. A plenáris ülés után a délutánba nyúlóan a résztvevők szekcióüléseken mélyedtek el a fiatalokat, intézményeket és a pedagógusokat érintő mai problémák megvitatásában, keresve a lehetségek megoldásokat. Meg kellene állítani az iskolai erőszak további terjedését Magyarországon Dr. Imre László szerint az államnak kell biztosítani a feltételeket ahhoz, hogy az iskolákban is minden jól működjön. Ugyanis a probléma gyökere nem az iskolában keletkezik, hanem a gazdasági, társadalmi összefüggések, jelenségek összessége eredményezi. Az egyik lehetséges kiút az iskolai erőszak megfékezésére dr. Imre László szerint a finn példa itthoni megvalósítása. Ott ugyanis a hetvenes években éltek meg hasonló válsághelyzetet az emberek, ami gyökeres változtatásra késztette őket. Először is a közösség éredekében nagyobb áldozatvállalással, ami az egyén szabadságjogát némileg korlátozza, de a közösség érdekeit egyértelműen az egyéni érdekek elé helyezi. A költségvetés jelentős részét azóta mindig oktatásra fordítják és az iskolákban eltűntek náluk a "holt" terek (mosdó, öltöző), amelyek az erőszak lehetséges helyszínei voltak.
Erőszak nélkül?
2009.03.31. 18:12 | szj. | Szólj hozzá!
Címkék: oktatás erőszak iskola nélkül tapolca jegyző erőszakmentes
A bejegyzés trackback címe:
https://szijarto.blog.hu/api/trackback/id/tr61037917
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
Utolsó kommentek